Cenna porcelana

www.f1butik.pl antifog folie POLIPAK

Glina to podstawa przemysłu ceramicznego. Od zarania dziejów tworzyło się z niej naczynia kuchenne. Gruba powłoka była mocna, przez co produkty wytworzone z gliny były wytrzymałe. Dziś gliniane naczynia nadal spotykane są w domach, ale już raczej w formie dekoracji niż praktycznych, używanych codziennie przedmiotów. Nie znaczy to jednak, że glina jako surowiec przemysłowy nie jest już doceniana.

Wręcz przeciwnie – pod wpływem specjalnych zabiegów z gliny od lat wytwarza się porcelanę. Lekkie, porcelanowe filiżanki są nie lada konkurencją dla ciężkich, glinianych kubków. Porcelana została wynaleziona w Chinach i stamtąd trafiła do Polski. Do jej wyrobu niezbędne są takie surowce przemysłowe jak właśnie glina oraz m.in.

kwarc. W Polsce było niegdyś kilkadziesiąt wytwórni przerabiających glinę na cenną porcelanę. Dziś, choć zostało ich już tylko kilka – nadal możemy się pochwalić wysokiej jakości porcelaną, którą chętnie kupują turyści. Tak samo chętnie my stawiamy na stołach porcelanową zastawę. Glina jako surowiec przemysłowy sprawdza się w różnych sytuacjach.