Czy przemysł może być ekologiczny?

www.luksjamed.pl

Przemysł kojarzy nam się przede wszystkim z wysokimi, dymiącymi kominami fabryk. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że większość z nas uznaje, że przemysł pozostaje na bakier z ekologią.

Czy rzeczywiście musi tak być? Wydając tego rodzaju pochopne oceny, często zapominamy, jak szerokim pojęciem może być produkcja przemysłowa. Okazuje się, że przemysł to nie jest wyłącznie spalanie węgla czy ropy w ogromnych fabrykach.

Produkcja przemysłowa związana jest niemal z każdą dziedziną naszego życia. Zajmuje się zarówno produkcją szeroko piętnowanych maszyn, samochodów i działaniem kopalń, jak i wytwarzaniem żywności, odzieży czy produktów codziennego użytku.

Ich produkcja wcale nie musi stanowić zagrożenia dla naturalnego środowiska. Co istotne, może być prowadzona również w taki sposób, który znacząco ograniczy emisję trujących substancji do otoczenia.

Powinniśmy więc pamiętać, że przemysł również może być ekologiczny. Oczywiście, tego rodzaju stwierdzenia nie należy traktować jako reguły, usprawiedliwiającej całą produkcję przemysłową.

Dla dobra środowiska naturalnego, dobrze jest wybierać jednak takie przedsiębiorstwa, które w swoich działaniach mają na uwadze ekologiczne rozwiązania.