Księgowość uproszczona vs księgowość pełna

www.dododom.pl Biuro rachunkowe J.J. Wysoccy Piła Raje podatkowe

Rodzaj księgowości to temat, nad którym zastanawia się bardzo dużo młodych przedsiębiorców wchodzących na rynek. Rozmyślenia to bardzo szeroka sprawa, ponieważ w efekcie prowadzi do konieczności wyboru konkretnej ścieżki. Warto więc zastanowić się nad tym, czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje księgowości:

  • Księgowość uproszczona, jak z samej nazwy wynika, jest podstawową formą księgowości.

    W niej zawierają się ogólne zasady wymyślone przez odpowiednie organy dla małych przedsiębiorstw i ich zobowiązań wobec państwa. Ten rodzaj księgowości jest szczególnie skierowany do małych przedsiębiorstw, które nie mają wielkich przepływów finansowych, a mimo wszystko muszą rozliczać i kontrolować podatki. Do księgowości uproszczonej zaliczają się takie formy jak:

Karta podatkowa, która jest prowadzona i stale oddawana do organów skarbowych.

Polega na płaceniu określonej kwoty, która z kolei jest obliczana na podstawie ilości zatrudnionych pracowników, typu działalności, ilości mieszkańców, itd. Ryczałt ewidencjonowany to rodzaj podatku, który jest obliczany na podstawie przychodów; Książka przychodów i rozchodów to dość prosty sposób na prowadzenie wszelkich zapisów, a jego wysokość obliczana jest na podstawie różnicy pomiędzy jednym a drugim.

  • Drugim rodzajem księgowości jest księgowość pełna.

    Ta z kolei jest bardzo rozbudowana, skomplikowana i trudna w obsłudze. System księgowości pełnej w odróżnieniu od poprzedniego rodzaju – nie ma za zadanie obliczać podatku. Jest narzędziem, które służy do kreowania całego, obszernego stanu finansowego i kondycji przedsiębiorstwa.

    Ten rodzaj księgowości służy nie tylko do wywiązywania się z określonych obowiązków, ale jest także idealnym źródłem na ocenę szans rozwoju przedsiębiorstwa i szukanie błędów.

.