Może oczyszczalnia drenażowa?

Zanim przejdziemy do zakupu odpowiedniej przydomowej oczyszczalni ścieków, powinniśmy się dokładnie upewnić, który jej model będzie dla nas odpowiedni. Może się wówczas okazać, że w naszym przypadku najlepiej sprawdzi się przydomowa oczyszczalnia drenażowa – do jej zamontowania niezbędne są jednak odpowiednie warunki gruntowe. Dlatego też, warto się dokładnie upewnić, czy faktycznie taka oczyszczalnia może być zamontowana na naszej posesji i z czym taka instalacja będzie się wiązać.

Mechanizmy działania

Warto wiedzieć, że przy tego typu oczyszczalni drenażowej, w pierwszej kolejności dochodzi do podczyszczenia w warunkach beztlenowych, co odbywa się w osadniku gnilnym.

W kolejnym etapie, będziemy mieli do czynienia z doczyszczaniem tlenowym dokonującym się poprzez złoża rozsączające. W tym przypadku należy zorganizować odpowiednie kruszywa, w które woda będzie mogła wsiąkać; a dodatkowo trzeba jeszcze zadbać o specjalne osadniki, które nie będą miały szwów, łączeń i spawów.

Niezbędne informacje

Jeżeli chodzi o montaż tego typu oczyszczalni drenażowych to musimy wiedzieć, że trzeba zachować odpowiednie wytyczne, aby wszystko mogło prawidłowo działać. Dlatego między drenażem rozsączającym a najwyższym poziomem wód gruntowych musi być przynajmniej 1,5 metra różnicy.

Dodatkowo, drenaż musi być oddalony o 30 metrów od studni, 3 metry od drzew i tyle samo od wjazdu na posesję i dróg. Sam osadnik gnilny powinien znajdować się jak najbliżej domu. Oczywiście w przypadku oczyszczalni drenażowej, tak samo jak w przypadku każdej innej, bardzo ważne jest to, aby dobrać wielkość do ilości użytkowników, bo ani za mała, ani za duża nie będą w prawidłowy sposób spełniały swojej roli. Oczyszczalnia drenażowa posiada wiele różnych zalet, jednak żeby mogła ona prawidłowo działać, musimy przede wszystkim dobrać ją odpowiednio do swoich potrzeb i zlokalizować we właściwym miejscu.

Przyda się do tego działka o dość sporej wielkości, bo wówczas wszystkie parametry będą mogły być zachowane w taki sposób, abyśmy mieli pewność, że wszystkie normy i niezbędne odległości mieszczą się w wyznaczonych wcześniej granicach. Dlatego też w przypadku jakicholwiek wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistą, aby dowiedzieć się czy tego typu oczyszczalnia drenażowa będzie dla nas odpowiednim rozwiązaniem.