Największe firmy przemysłowe w Polsce

obrus pvc mur

Aby zyskać miano jednej z największych firm przemysłowych w Polsce trzeba spełnić następujące kryteria: zatrudniać dużą liczbę pracowników, a przede wszystkim mieć wysokie obroty. W 2014 roku miano lidera otrzymał Polski Koncern Naftowy Orlen SA będący jedną z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowej. W skład koncernu wchodzą rafinerie w Płocku, Trzebini, Jedliczu, 3 zakłady w Czechach oraz w Możejkach na Litwie. Orlen posiada ponad 1200 stacji z logo Orlen i ponad 400 stacji ekonomicznych z logo Bliska i zatrudnia ponad 21 tysięcy pracowników.

Drugą największą firmą przemysłową w naszym kraju jest PGNiG, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Ta polska spółka zajmuje się poszukiwaniem, a także wydobywaniem gazu i ropy naftowej. Zatrudnia ona ponad 30 tys. pracowników.

Swoją działalność prowadzi w Polsce oraz w Libii, Pakistanie, Danii, Czechach oraz Niemczech. Na ostatnim miejscu na podium znalazła się portugalska firma działająca w Polsce od 1995 roku, o nazwie Jeronimo Martins. Jest ona właścicielem między innymi sieci handlowej Biedronka. W 900 miastach Polski działa 2400 sklepów tej firmy oraz kilkanaście centrów dystrybucyjnych.

Zatrudnia ona ponad 47 tysięcy pracowników w całej Polsce.