Przemysł naftowy

https://www.nagrzewnice-sklep.pl/pl/katalog/promienniki-gazowe https://www.youtube.com/watch?v=sW-GrXLMJns folie pvc

Ropę naftową znano już od stuleci, a jej właściwości i zastosowanie znane były nawet naszym starożytnym przodkom. Jednak sam przemysł naftowy, który przyczynił się do wielkiego postępu technicznego i gospodarczego, zrodził się dopiero w XIX wieku. Jego początki zaczynają się w Polsce. W 1853 roku, w jednym ze lwowskich szpitali, po raz pierwszy zapłonęła lampa naftowa, której konstruktorem był Ignacy Łukasiewicz.

Paliwem tejże lampy była nafta świetlna. Ropa naftowa wcześniej miała zastosowanie np. w budownictwie czy medycynie, jednak szybki rozwój przemysłu znajdował dla nich coraz to nowsze zastosowania. Wiedząc zatem jak uniwersalnym zasobem jest ropa naftowa ludzie zajęli się jej wydobywaniem.

Spowodowało to m.in. powstanie nowych zawodów, takich jak np. poszukiwacz, zbieracz czy sprzedawca ropy i produktów naftowych.

Pojawiały się coraz to nowsze i bardziej zaawansowane technologicznie metody wydobywania ropy. Powstawały m.in. studnie ropne oraz ręcznie tworzone świdry.

Wraz jednak z rozwojem przemysłu powstawały narzędzia, które umożliwiały mechaniczne robienie odwiertów i wydobywanie ropy na szerszą skalę.