Wynagrodzenie – czy zawód notariusza się opłaca

Kolejną bardzo ważną kwestią pracy notariusza są oczywiście pieniądze, a dokładnie wynagrodzenie za wykonywaną pracę, o którym krążą już wielkie legendy. Generalnie rzecz biorąc zawód notariusza uważany za łatwy i niewymagający dużych nakładów pracy, cieszy się dość wysoką stawką za przybicie przysłowiowej pieczątki. Niemniej jednak, wiemy już, że rzetelne przygotowanie się do zawodu, lata nauki, która nigdy się nie kończy, gdyż ciągle zmieniają się ustawy, wprowadzane są nowe regulacje powodują, że zawód wymaga poświęceń. Dlatego też, wspomniane wynagrodzenie musi być adekwatne do reprezentowanej wiedzy i umiejętności.

Niemniej jednak ściągając te różowe okulary okazuje się, że notariusz zarabia owszem nieco powyżej średniej krajowej, ale nadal jest to około pięciu tysięcy. Oczywiście jest to tylko średnia kwota, bowiem początkujący otrzymują nieco niższe zarobki, a z kolei bardziej popularni, cieszący się dobrą renomą notariusze potrafią uzyskać sumę oscylującą w granicach dziewięciu tysięcy złotych. Zatem niewątpliwie wynagrodzenie uzależnione jest od prestiżu oraz liczby klientów w danym miesiącu, niemniej jednak warto podkreślić, że każdy notariusz posługuje się z góry ustalonymi stawkami, które nie mogą ulegać zmianie. Są to tak zwane taksy notarialne, czyli procent od danej czynności prawnej.

Dlatego też kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić u notariusza za sporządzenie aktu, czy poświadczenia powinna być taka sama, jak u konkurencji.